Chanel

chanelChanel to jedna z najbardziej znanych marek na świecie, jej rozpoznawalność równa się praktycznie sto procent. Od lat jest synonimem klasycznego luksusu i wyrafinowanej, francuskiej elegancji.

Gabriele Chanel pierwszy sklep założyła w 1913 roku, w 1919 roku ostatecznie przybrał nazwę domu mody Chanel. Projektantka zrewolucjonizowała modę damską. Uwolniła kobiety z niewygodnych gorsetów i paskudnych pantalonów. Dała kobietom wolność. Stworzyła prawdziwą ikonę mody, czyli małą czarną. Jest to sukienka uniwersalna, którą każda kobieta ma w swojej szafie.

Oficjalnie założyła swoim modelkom sztuczną biżuterię. Dała kobietom pierwsza naprawdę wygodna torebkę na pasku.

Gabriele Chanel była kobietą szalenie przedsiębiorczą stworzyła perfumy, które są chętnie kupowane do dzisiaj czyli Chanel No. 5.

W latach 30 ubrania tej niepozornej francuski, nosiły wszystkie europejskie arystokratki i żony bogatych mężów. Kobiety oszalały na punkcie tych nowoczesnych kreacji. Niebawem o Chanel upomniało się Hollywood. Za astronomiczną, jak na tamte czasy, sumę miliona dolarów  projektantka tworzyła dwa razy w roku kolekcję, które nosiły wszystkie najjaśniejsze  gwiazdy z Ameryki.

Od 1983 roku domem mody kieruje charyzmatyczny, niemiecki  projektant Karl Lagerfeld.

Mimo upływu lat i śmierci założycielki Chanel nadal święci tryumfy na światowych wybiegach. Jest prawdziwą ikoną francuskiej kultury.